Odciski, modzele, nagniotki

Odcisk to miejscowe nagromadzenie zrogowaciałego naskórka w konsekwencji permanentnego ucisku i tarcia. Z czasem masy rogowe są wgniatane w zdrowe tkanki powodując tworzenie tzw. rdzenia. Zmiany te są wyraźnie odgraniczone. Towarzyszy im bardzo często silny ból. Odciski tworzą się przede wszystkim na wyniosłościach stawowych (między palcami, na podeszwie stóp, na powierzchniach stycznych z obuwiem). Zdarzają się jednak przypadki ich obecności w wałach paznokciowych, które są często mylone z problemem paznokcia wrastającego. Najczęściej odciski są diagnozowane u osób, u których stwierdzono wady ortopedyczne stóp.

Jak wygląda zabieg?

Jako pierwsi w Białymstoku wprowadziliśmy nowe standardy pracy podologicznej. Na wstępie stwierdzane jest czy mamy rzeczywiście do czynienia z odciskiem, czy może jest to modzel, nagniotek lub brodawka. Po dokładnej analizie, podolog przy użyciu odpowiednio dobranych narzędzi, usuwa zrogowaciałe tkanki. Najczęściej zabieg przeprowadza się stosując jednorazowych skalpeli i dłutek podologicznych oraz sterylnych frezów. Wbrew obawom pacjenta bardzo rzadko pojawia się krwawienie i ból. Po zabiegu podolog aplikuje odpowiednie preparaty wspomagające terapię oraz zakłada opatrunek odciążający, aby zabezpieczyć podrażnione tkanki a tym samym zwiększyć komfort chodzenia.

Uwaga! Samo usunięcie odcisku nie powoduje usunięcia przyczyny jego tworzenia. Brak właściwej pielęgnacji domowej, unikanie stosowania opatrunków lub zaopatrzenia ortopedycznego będą prowokowały odcisk do jego nawrotu.

Modzele i nagniotki

Modzel to skupisko wzmożonego i nadmiernego zrogowaciałego naskórka o żółtym zabarwieniu bez wyraźnie zaznaczonej granicy zejścia na tkanki zdrowe. Może być podłożem do późniejszego tworzenia odcisków. Bardzo często te dwie dolegliwości występują razem. Modzel tworzy się głównie na podeszwowej części stopy, daje niewielkie uczucie bólu głównie o charakterze pieczenia. Bardzo rzadko towarzyszy mu stan zapalny.

Nagniotek jest również tworem hiperkeratotycznym i tworzy się na wyniosłościach stawowych strony grzbietowej palców stóp. W wyniku permanentnego ucisku mechanicznego i tarcia ze strony źle dobranego obuwia może przerodzić się w odcisk. Najczęściej nagniotki tworzą się na powierzchni V palca, w przypadku palców młotkowatych i palca jeździeckiego.

Przyczyny powstawania modzeli i nagniotków:

  • źle dopasowane obuwie (wąskie noski, zła amortyzacja w podeszwie, wysoki obcas)
  • wady ortopedyczne stóp( hallux, płaskostopie poprzeczne, krótkie ścięgno Achillesa, palce młotkowate)
  • zaburzenia rogowacenia skóry (np. rogowiec)
  • duże przeciążenia na stopach ( taniec, jogging, nadwaga)
  • zanik (atrofia) podskórnej warstwy tłuszczowej na podeszwie stopy
  • choroby układowe (reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, rogowiec)

Terapia:

Zabieg usunięcia modzela bądź nagniotka polega na redukcji masy rogowej głównie przy użyciu skalpela i narzędzi rotacyjnych. Następnym etapem jest zaopatrzenie pacjenta w opatrunek odciążający, ortezy bądź zalecenie wykonania (i noszenia!) wkładek indywidualnie zaprojektowanych.

Uwaga! Trwały i skuteczny efekt usunięcia nagniotków i modzeli jest możliwy do osiągnięcia tylko wtedy gdy usuniemy jego przyczynę powstawania. Brak współpracy ze strony pacjenta (np. unikanie noszenia wkładek ortopedycznych, złe obuwie, nieprawidłowa pielęgnacja domowa) może wydłużyć czas terapii bądź uniemożliwić uzyskanie zamierzonego efektu.

Nowości

Rekonstruktor - przełom w terapii paznokci wrastających i wkręcających się

Rekonstruktor Zdrowe Nogi to najnowsza metoda w leczeniu paznokci wrastających się i wkręcających. Bezpośrednio po zabiegu pacjent odczuwa niesamowity komfort chodzenia. Efekty zauważalne są natychmiastowo. Terapia idealna dla kobiet, które po zabiegu mogą od razu pomalowac swoje paznokcie ulubionym kolorem. Zabieg polacany także osobom prowadzącym aktywny tryb życia, ponieważ nie ma ryzyka samoistnego zgubienia się klamry. Serdecznie polecam.

20.09.2012
Więcej...

Już wkrótce!!!

Lampa PACT MED

Fotodynamiczna terapia do leczenia grzybicy paznokci. Lampa PACT® MED. Zabieg bezpieczny, bezbolesny, nie powoduje skutków ubocznych. Skutecznie niszczy bakterie gram dodatnie i gram ujemne, nawet oporne na antybiotyki i mykotyki.

09.08.2017
Więcej...

Karta Prezentowa

kokarda

Kolejny kwiatek lub czekolada nie sprawia już tyle radości? Chcesz kogoś zazkoczyć? Mamy na to rozwiązanie. Karta prezentowa na dowolnie wybrany zabieg, której wartość ustalasz Sam. Zapraszamy do zapoznania się z gotowymi już pomysłami.