Zespół Stopy Cukrzycowej

Zespołem Stopy Cukrzycowej (ZSC) określa się obecność infekcji, owrzodzenia, destrukcji tkanek z obecnością cech neuropatii oraz niedokrwienia o różnym stopniu nasilenia u chorych na cukrzycę w obrębie stopy. Nie mniej jednak tego typu zmiany mogą stymulować powstawanie owrzodzenia podudzi na tle niewydolności żylnej, które w przypadku cukrzyków nasilają swoje objawy, zwiększając ryzyko powstania rany. Znajomość patofizjologii powstawania ZSC pomaga we właściwym postawieniu diagnozy, a co za tym idzie, warunkuje prawidłowo podjętą terapię.
Badanie podmiotowe dostarcza wielu cennych informacji ( to jak długo trwa choroba, czy jest wyrównany poziom cukru, czy współistnieją czynniki ryzyka jak np. miażdżyca, palenie papierosów). Istotne jest jednak wykonanie specjalistycznych badań dodatkowych (stwierdzenie neuropatii, angiopatii).
Poza leczeniem farmakologicznym istotna jest modyfikacja stylu życia chorego, a przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych (unikanie cukrów prostych, ograniczenie spożywania tłuszczów i alkoholu), redukcja masy ciała, podjęcie aktywności fizycznej, unikanie palenia papierosów (także biernego). Leczenie ZSC musi uwzględniać postępowanie miejscowe i ogólnoustrojowe.

Duże znaczenie w leczeniu miejscowym ZSC w gabinecie podologicznym jest antyseptyka, zabiegi wspomagające leczenie owrzodzenia (usuwanie zmian zrogowaciałych, stosowanie opatrunków odciążających) a także edukacja pacjenta i jego rodziny. W przypadku gdy już mamy do czynienia z raną owrzodzeniową, ranę taką należy dokładnie oczyścić, zalecane jest zastosowanie odpowiedniego antyseptyku a następnie zastosować taki opatrunek, który odizoluje ranę od otoczenia i zapewni warunki do bezpiecznego jej wygojenia. Wybór opatrunku musi być podyktowany uwzględnieniem cech rany, czyli fazę jej gojenia, typem rany oraz indywidualną wrażliwością pacjenta (alergie). W leczeniu Zespołu Stopy Cukrzycowej należy pamiętać o podstawowej zasadzie częstotliwości zmian opatrunków. Ich częste zmiany upośledzają czas gojenia. Skórę wokół rany owrzodzeniowej starannie smarujemy maścią natłuszczającą. Powoduje to zbliżanie się brzegów rany a także chroni przed nadmiernym przesuszeniem , które może zwiększać obszar martwiczych tkanek.
Profilaktyka ZSC ma kilka aspektów. Najważniejszym jest edukacja i pacjenta, i jego rodzinę na temat właściwiej pielęgnacji skóry i paznokci u stóp, doboru skarpetek, wkładek i obuwia oraz prawidłowego wyrównania cukrzycy. Zapobiega to neuro- i angiopatiom, bądź je skutecznie opóźni.
Przy codziennej pielęgnacji stóp należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
  • codziennie oglądamy stopy – zwracamy uwagę na otarcia i zrogowacenia,
  • mycie stóp odbywa się w temperaturze ok. 37 st. Celsjusza i nie powinno powodować maceracji skóry,
  • dokładnie osuszamy przestrzenie międzypalcowe,
  • dbamy o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry,
  • odpowiednio skracamy paznokcie, nie pozostawiając ostrych rogów,
  • systematycznie usuwamy zrogowacenia,
  • korzystamy z usług wyspecjalizowanego personelu gabinetów kosmetycznych i podologicznych
  • zwracajmy uwagę na higienę wykonywanych zabiegów,
  • odpowiednio dobierajmy skarpetki obuwie i wkładki ortopedyczne,
  • unikajmy chodzenia boso.
Nowości

Karta prezentowa

Karta przezentowa zamiast kwiatka, czyli jak możemy komuś powiedzieć "Dziękuję"

Jeżeli nie masz pomysłu na prezent, my proponujemy zakup Karty Prezentowej. Ty decydujesz o jej wartości. Przed zakupem zapoznaj się z Regulaminem Korzystania z Karty Przezentowej.

06.10.2018
Więcej...

Podologia Mobilna

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom wprowadziliśmy do naszych usług możliwość umówienia wizyty podologicznej z dojazdem do domu Pacjenta.

06.10.2018
Więcej...

Manicure tytatnowy

 

 

Nowość w Gabinecie!!! Nowośc w Białymstoku!!!

Manicure tytanowy. Pierwsza stylizacja bez liquidu, bez lampy, bez żelu. Megamocne paznokcie o sile akrylu i o naturalnym wyglądzie. Duży wybór kolorów. Już dziś zadzwoń i umów się na wizytę.

01.08.2018
Więcej...

Już wkrótce!!!

Lampa PACT MED

Fotodynamiczna terapia do leczenia grzybicy paznokci. Lampa PACT® MED. Zabieg bezpieczny, bezbolesny, nie powoduje skutków ubocznych. Skutecznie niszczy bakterie gram dodatnie i gram ujemne, nawet oporne na antybiotyki i mykotyki.

09.08.2017
Więcej...

Karta Prezentowa

kokarda

Kolejny kwiatek lub czekolada nie sprawia już tyle radości? Chcesz kogoś zazkoczyć? Mamy na to rozwiązanie. Karta prezentowa na dowolnie wybrany zabieg, której wartość ustalasz Sam. Zapraszamy do zapoznania się z gotowymi już pomysłami.